Aborcja powraca

Prawo do przerwania ciąży na życzenie kobiety (nieściśle zwane aborcją z przyczyn społecznych), w wielu krajach uważane za zdobycz cywilizacyjną, od 1993 roku stało się w Polsce tematem tabu. Każdy, kto wskazuje na potrzebę zmiany drakońskich przepisów odsądzany od czci i wiary jako burzyciel kompromisu wypracowanego z mozołem przez klasę polityczną. Żaden to kompromis. Kobiety ordynarnie poświęcono na ołtarzu Realpolitik i czynili to wszyscy po równo, niezależnie od partyjnych barw.

Podziemnie Państwo Kobiet to dokument, który ma szansę obudzić wygasłą już dawno temu dyskusję. Coś wreszcie zmienić. Przypomnieć, że obowiązujące zakazy nie tylko zamknęły wielu kobietom szansę na legalną aborcję, która zgodnie z prawem im się należała, ale w niewielkim stopniu, jeśli w ogóle, ograniczyły wykonywanie zabiegów przerywania ciąży w Polsce (szacuje się, że nielegalnych aborcji wykonuje się dziesiątki tysięcy rocznie). Tracą na tym interesie kobiety, ale któż z nimi się liczy?

Na krakowską premierę filmu do Galerii Delikatesy przyszło wielu młodych ludzi. To budzi nadzieję. Odbyła się krótka dyskusja, w której wziąłem udział. Seanse i spotkania mają miejsce w całej Polsce. Od czegoś trzeba zacząć.

One thought on “Aborcja powraca”

  1. Nie rozumiem tylko jednej kwestii. Mam wrażenie, że autorzy strony promującej film pisząc o aborcji w świecie niejako uznają wzrost liczby zabiegów w danych krajach na przestrzeni lat za wskaźnik wysoce pomyślny. Nigdzie nie znalazłem wzmianki, że jest to wynik mniejszej ilości nielegalnych zabiegów a to akurat powinno być istotą całej sprawy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *