MATEUSZ KLINOWSKI

mk-background
Polityka lokalna

Tak na portalu Wadowice24 powstaje mowa nienawiści

Tak na portalu Wadowice24 powstaje mowa nienawiści

Zamieszczam film pokazujący sposób, w jaki właściciel portalu Wadowice24 manipuluje komentarzami publikowanymi na swoim portalu. Akceptowana jest mowa nienawiści, usuwane rzeczowe komentarze wskazujące na nierzetelność portalu.

Miejscowi wiedzą jak wygląda “dziennikarska rzetelność” Marcina Płaszczycy – właściciela Wadowice24, który wśród Wadowiczan cieszy się zasłużoną złą sławą (więcej tutaj). Jednak przez osoby nie znające miasta często jestem pytany, skąd tyle hejtu w Wadowicach i czy Wadowiczanie nie potrafią bez nienawiści ze sobą rozmawiać?

W moim odczuciu za stworzenie takiego wrażenia odpowiada jeden człowiek – wspominany już Marcin Płaszczyca, który dla osobistych korzyści promuje na swoim portalu nienawiść. M. Płaszczyca na przestrzeni lat kilkukrotnie w rozmowie ze mną twierdził, że jest to jego sposób zarabiania na chleb, a rozbudzane przez niego kontrowersje napędzają mu oglądalność. Z lokalnego portalu korzystają również politycy, bo w różny sposób finansując Płaszczycę. W zamian ten chwali ich osiągnięcia, a dyskredytuje przeciwników (dokumenty pokazujące, ile właściciel portalu zarobił w Urzędzie Miejskim można przeczytać tutaj).

Czytelnik Wadowice24 nagrał film, który pokazuje, że administrator Wadowice24 nie dopuszcza do publikacji komentarzy nie zgadzających się z wyrażanymi w treści artykułów opiniami, a użytkowników próbujących takie komentarze zamieszczać po prostu blokuje. Jednocześnie natychmiast publikowane są i nigdy nie usuwane komentarze naruszające regulamin portalu i zawierające mowę nienawiści. Warunek jest jeden – muszą one uderzać we mnie.

Film zawiera dowody przydatne w sądzie dla wszystkich tych, którzy czują się pokrzywdzeni przez portal Wadowice24 i “anonimowych komentatorów” publikujących do spółki z Płaszczycą mowę nienawiści. Wystarczy go pobrać i dołączyć do pozwu. Ja tak właśnie zrobiłem.

Po jego zamieszczeniu na portalu YouTube właściciel lokalnego bagienka najwyraźniej przestraszył się konsekwencji i postanowił poskarżyć się amerykańskiej korporacji na “dokuczanie”. Film został czasowo zablokowany, choć żadnego dokuczania nie zawierał (decydują o tym algorytmy). Zdążyłem jednak film skopiować i wrzucam na własnego bloga. Tutaj Marcin Płaszczyca już nie będzie w stanie go blokować.

Przypomnę również przy tej okazji, że Inicjatywa Wolne Wadowice wykazała, że za mową nienawiści stoi najbliższa rodzina Płaszczycy publikując inwektywy pod adresem zasłużonych Wadowiczan (Policja złapała hejtera. To Płaszczyca!).

Nie pozwalajmy się bezkarnie obrażać, mamy narzędzia, żeby z praktykami Płaszczycy skutecznie walczyć.

1 Comment

  • Znam marcina, pracowal w gazecie krakowskiej. Moim zdaniem gosc strasznie sie pogubil w zyciu, kiedys do czegos dazyl teraz ma w sobie zbyt duzo nienawisci by zyc normalnie. Jego życie zamienilo się w walke “o coś” a w rzeczywistosci walczy o nic. Widze ze juz sie zestarzal przez ten stres i nerwy. Nienawisc jest zła i trzeba miłowac ludzi a nie ciągle oczerniać innych..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *