Naloxone – zastrzyk ratuje życie

naloxone

W USA uzależnienie od opiatów oraz opioidowych leków przeciwbólowych jest źródłem tysięcy przypadkowych śmierci rocznie – w większości z przedawkowania. Co ciekawe, to substancje z tej drugiej grupy zaczynają przejmować palmę pierwszeństwa. Zastępując w tej roli kojarzoną z wszystkim, co złe, heroinę. Liczba przypadków przedawkowania środków przeciwbólowych wzrastała tak silnie w ostatnich latach, że przedawkowanie w Stanach wysunęło się na drugą pozycję, jeśli chodzi o przyczynę przypadkowych zgonów, zaraz po wypadkach komunikacyjnych.

Można oczywiście próbować apeli do świadomości i sumienia osób używających narkotyków, by porzucili swoje zgubne nałogi. Można moralnie potępiać ich zachowanie i fakt, że w ten sposób narażają się na śmierć. Filozofia redukcji szkód polega jednak na czymś innym. Chodzi o to, aby zamiast górnolotnych haseł i napomnień zrobić coś, co rzeczywiście przyniesie efekt – zminimalizuje śmiertelne niebezpieczeństwo związane z zażywaniem opiatów i opioidów.

wg. matthews
William G. Matthews

William G. Matthews jest jednym z lekarzy, którzy pracują dla Harm Reduction Coalition w NYC przy programie przeszkalania użytkowników narkotyków w stosowaniu podręcznego zestawu pomocy w przypadku przedawkowania. W jego skład wchodzi Naloxone – lek wiążący się silnie z receptorami opioidowymi w mózgu. Odwraca on skutki przedawkowania, znosząc działanie zażytych narkotyków. Jego zastosowanie jest banalnie proste. Zastrzyk ratujący życie po przeszkoleniu trwającym kilkanaście minut wykonać jest właściwie w stanie każdy. Naloxone jest przy tym tani i bezpieczny w użyciu.

Prowadzony na szeroką skalę program rozdawania zestawów z Naloxone wśród użytkowników narkotyków oraz uświadomienie im, że wstrzykując sobie narkotyki w samotności niepotrzebnie narażają się na śmiertelne przedawkowanie, dotychczas poskutkowało ocaleniem wielu setek ludzkich istnień. Za akcją rozdawnictwa poszła również zmiana prawa. Stan Nowy Jork uchwalił przepisy, które wykluczyły karalność użycia Naloxone przez osoby postronne, jako przypadku wykonywania praktyki lekarskiej bez zezwolenia. Wprowadzono również prawo mówiące, że osoba wzywająca pomoc medyczną na miejsce przedawkowania nie może ponosić żadnej odpowiedzialności z tytułu ujawnienia przy niej lub w jej mieszkaniu zakazanych środków odurzających (tzw. Samaritan law).

Moja własna recepta na Naloxone
Moja własna recepta na Naloxone

Połączenie edukacji, właściwych rozwiązań prawnych oraz wiedzy medycznej jest w stanie poważnie zmniejszyć niebezpieczeństwa związane z używaniem substancji psychoaktywnych. Bardzo często wynika to z faktu, że niebezpieczeństwa te wynikają z warunków, w jakich przychodzi żyć spychanym na margines społecznego zainteresowania użytkownikom narkotyków. Niezależnie od tego jednak, wydaje się oczywiste, że ocalenie ludzkiego życia powinno być priorytetem. Nawet jeżeli do jego zagrożenia dochodzi w wyniku przyczynienia się zagrożonych osób. Szkoda, że myśl ta do świadomości społecznej Polaków przebija się niezwykle opornie. Mimo, że szacunek dla życia ludzkiego uznawany jest za najważniejsze z katolickich przykazań.

3 thoughts on “Naloxone – zastrzyk ratuje życie”

    1. Receptę dostaje każda osoba, która została przeszkolona w używaniu zestawu ratunkowego. Dzięki recepcie Naloxone można posiadać legalnie…

  1. Bardzo wartościowa notka. Masz talent do pisania tekstów i piszesz na zaskakujące tematy. pokazuje wszystkim odnośnik do twojego dziennika Napisz unikalny komentarz na moim blogu a zdobędziesz z niego wartościowy link. Pozdrawiam

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *