Publicystyka naukowa

Artykuły, w których z pozycji naukowych walczę ze złem i niesprawiedliwością świata. A czasem jedynie wkładam kij w mrowisko.

2017

M. Klinowski – Czy rady gmin skazane są na obstrukcję?, Wspólnota. Pismo samorządu terytorialnego, nr 8/1222 (22 kwietnia 2017), ss.54-56

2013

Mateusz Klinowski, Prawo obywatela do świadomego wyboru, Prawnik DGP nr 236 (5-6 grudnia 2013), s. 6-7

2012

>> Klinowski – D’Hondt paradoksów, Dziennik Gazeta Prawna nr 3 [4 stycznia 2012]

2011

>> M. Klinowski, Najgorsza polityka narkotykowa w Europie,
Rzeczpospolita [21.05.2011]

>> M. Klinowski, Demagogia polityki narkotykowej
Dziennik Gazeta Prawna [4.04.2011]

>> M. Klinowski, Czy Polsce zagrażają narkotyki?
Super Ekspress [22.09.2011]

2010

>> M. Klinowski, Polska przegrała z dopalaczami
Krytyka Polityczna Online [08.12.2010]

Prezydent miał szansę pokazać, że dba o demokratyczne standardy i jakość prawa. Wolał jednak wygłosić kilka banałów i podbić pieczęcią dekret o wypowiedzeniu kolejnej wojny. W ten sposób Polska kolejny złożony problem społeczny zamierza rozwiązać dzięki zakazom i karom. A ponieważ to nigdy jeszcze się nie udało, skazani jesteśmy po wsze czasu na narkotyki i dopalacze.

>> M. Klinowski, P. Barut, Dlaczego nie warto dobrowolnie poddawać się karze?
hypperreal.info [04.12.2010]

Tekst instruktażowy. Wyjaśnia, dlaczego nie ma sensu iść na współpracę z policją i prokuraturą i poddawać się dobrowolnie karze. Co więcej, jeżeli mamy rację, propozycja poddania się karze w przypadku posiadania konsumenckich ilości narkotyków jest bezprawna.

>> M. Klinowski, Smart drugs i głupia polityka
Krytyka Polityczna Online [06.10.2010]

Donald Tusk bronił demokracji i gospodarki liberalnej. Palił zioło. Teraz nawołuje do wojny domowej, łamania prawa i zamykania do więzień. Syndrom odstawienny?

>> M. Klinowski, J. SmoleńskiLeczyć, nie karać
Rzeczpospolita [05.10.2010]

Jolanta Koczurowska jest Prezesem MONAR. I zagorzałym wrogiem zmiany prawa. Dlaczego? Tego do końca nie wyjaśnia, ale sama w nadchodzącej zmianie polityki względem nielegalnych używek węszy spisek niecnych sił.

>> M. Klinowski, Co dalej z modelem holenderskim?
Krytyka Polityczna Online [09.09.2010]

Zadziwiające, ale w Polsce część osób nagle zaczęła powtarzać, że holenderski model tolerancji dla marihuany zakończył się plajtą. Niewiele jednak ma to wspólnego z rzeczywistością. W tekście daję świadectwo prawdzie z pierwszej ręki, rozmawiając z przedstawicielami holenderskiego rządu w jednym z amsterdamskich coffee shopów.

>> M. Klinowski, Dlaczego należy karać za posiadanie narkotyków?
Krytyka Polityczna Online [05.08.2010]

Zwolennicy karania za posiadanie narkotyków to zwykle terapeuci. W tekście wyjaśniam, skąd bierze się ich chęć do karania więzieniem osób, którym powinni pomagać. I jakie argumenty uzasadniają ich zdaniem tą chorą logikę.

>> Zażyj dawkę swoich praw – ulotka
Krytyka Polityczna Online [30.06.2010]

Zatrzymano Cię z narkotykami? Niebawem może to się stać. Wtedy warto znać swoje prawa. I walczyć. Nie tylko możesz w ten sposób uniknąć ukarania, zwykle karą więzienia (!), ale również złożyć zażalenie na działania Policji. To pomoże też innym, wywołując falę obywatelskiego oporu.

2009

>> M. Klinowski, Zawsze podejrzani,
Monar na Bajzlu, (listopad 2009), ss. 40-43

Konsumenci substancji psychoaktywnych często stają się ofiarami własnych upodobań, ale jeszcze częściej dotyka ich karząca ręka sprawiedliwości. Obowiązujące przepisy pozwalają Policji w praktyce dowolnie szeroko stosować instytucję kontroli osobistej, co oznacza, że posiadanie przy sobie jakichkolwiek zabronionych prawem używek staje się ryzykownym interesem. Łatwo można wpaść, wylądować w izbie zatrzymań na 24 godziny lub dłużej. Mieć przeszukane mieszkanie, co stanowi standardowy sposób działania w sprawach o posiadanie nawet śladowych ilości zakazanego środka. Tym samym szkodliwość narkotyków osiągnęła nowy wymiar – szeroko stosowaną, państwową represję.

>> M. Klinowski, Polityka narkotykowa, czyli popis demagogii
Krytyka Polityczna Online (2009)

Prawicowi publicyści postanowili rozprawić się z argumentami zwolenników łagodzenia drakońskiego i nieskutecznego prawa antynarkotykowego. Ja rozprawiam się z nimi, pokazująć, że wysunięte przez nich tezy nie mają solidnych podstaw. Momentami ocierając się o śmieszność. W kontekście debaty politycznej żaden to jednak powód do zadowolenia.

>> M. Klinowski, Kosztowna wojna z narkotykami
Polityka narkotykowa. Przewodnik Krytyki Politycznej, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa (2009): 198-208

Krytyka obowiązującej ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz panującego wokół narkotyków klimatu. Klimatu histerii i nieporozumienia podsycanego przez polityków, terapeutów (o zgrozo!) i media. Przez wiele lat publikacji tekstu odmawiały większe i mniejsze gazety lub czasopisma. W końcu jednak się ukazał.

2008

>> M. Klinowski, Habilitacje – kwestia zupełnie drugorzędna
Gazeta Wyborcza Online (2008)

Mój głos w sprawie likwidacji habilitacji. Wołanie na puszczy. Argumentuję, że sama likwidacja wymogu habilitacji nic nie zmieni w sytuacji polskiej nauki. Uczynić to może jedynie demokratyzacja uczelni, stworzenie na nich warunków pracy dla młodych naukowców, podniesienie ich wynagrodzeń oraz likwidacja wszechmocnej korporacji profesorów. Przy okazji rozprawiam się z argumentami przytaczanymi na obronę habilitacji przez Karola Modzelewskiego. Oczywiście profesora.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *